fbpx
Loading...

Jeśli zwątpisz choć raz…

Psychiatra ma blisko dwa metry wzrostu i szyję omotaną zieloną arafatką. Kiedy przekraczam próg jego gabinetu, łzy płyną mi po policzkach bez żadnej kontroli.

– Pani krzesło to to po lewej. Chusteczki leżą na stoliku. – mówi.

Siadam, rozglądam się po beżowym pokoju. Beżowy jest chyba neutralny, może pomaga się skupić? Pacjentom czy lekarzowi? Fotel jest dość niewygodny, a stolik nieco się kolebie. Nie odzywam się, tylko pociągam nosem.

– Zawaliło się, co? – pyta.

Kiwam głową, bo jeszcze nie jestem w stanie wyrzucić z siebie żadnego słowa. Dławię się lekko, chciałabym mu powiedzieć, żeby podał mi coś szybko, już, teraz, byle tylko przestało boleć, byle tylko przyniosło mi ulgę. Łkam.

Ile Pani ma lat? 35. Czy jest Pani w jakiejś terapii? Tak. Ma Pani jakąś diagnozę? Tak. Jaką? Podobno borderline. Hm, zobaczymy, jest Pani w terapii psychodynamicznej czy może innej? Innej. CBT? Tak. Wie Pani, u nas w branży jest taki dowcip (uśmiecha się sam do siebie): idzie mężczyzna przez park i obsrywa go gołąb; behawiorysta zetrze u niego kupę, psychoanalityk zacznie rozważać skąd przyleciał gołąb. Patrzę na niego, milczę, w uszach dzwoni mi tylko zdanie, że to koniec. Serce mam w kawałkach, po których przejechał walec…

Nie kocha mnie już.

Nie było idealnie. Nie byłam idealna. Ale on zawsze powtarzał, że trzeba walczyć, że trzeba naprawiać. Nie wiem kiedy się rozminęliśmy. Może rozmijaliśmy się od początku? Czy ten związek był na załatanie dziury po kimś innym? Po kimś innym u mnie czy u niego? Nic nie wiedziałam przecież o jego przeszłości. On nic nie mówił, bo przecież nie było o czym. Zamknięty w sobie, niedostępny, moje osobiste K2 zimą. Nigdy nie byłam pewna tego co czuje, do kogo i dlaczego ze mną jest. Nigdy nie byłam pewna dlaczego byłam w tym związku, skoro obiecałam sobie, że od teraz to już tylko szczera miłość, niegasnące pożądanie i pełne oddanie. Byłam naiwna? Myślę o tym grudniowym wieczorze, kiedy padał śnieg i wypiłam za dużo, by dodać sobie odwagi. Myślę o tym, że złapał mnie wtedy pierwszy raz za rękę. To była niezła zima. Jeszcze dwa tygodnie temu nie mogłam oddychać w naszym związku i rozważałam wszystkie za i przeciw. Teraz duszę się z rozpaczy…

– Na moje ponad dwudziestoletnie doświadczenie to nie żadne borderline. Książkowe objawy depresji, przynajmniej te somatyczne. Brała już Pani wcześniej jakieś środki psychotropowe?

– Nie. Nigdy.

– Używki? Kokaina, amfetamina, inne uzależnienia? Środki nasenne?

– Zdarzało mi się palić jointy oraz zażywać środki nasenne.

– Dużo? Długo?

– Nie.

Psychiatra rozpoczął właśnie monolog na temat substancji psychoaktywnych. O tym, że jarał blanty, że chciał zajmować się terapią uzależnień i to dlatego. Barbiturany, benzodiazepiny, zgubiłam się po 3 minutach.

– Co Pani teraz robi?

– Cóż, chyba raczej cierpię.

– Ale ogólnie tak życiowo?

– Życiowo to nic.

Choć chciałam mu powiedzieć, że od dwóch lat moje życie ograniczyło się do wymiarów 160×200. Do przetłuszczonych włosów, braku pieniędzy i piętrzących się problemów formalnych, do poczucia wstydu, którego nie da się tak łatwo zmyć. Do poplamionych ubrań i 25 kilogramów nadwagi. Że miałam ochotę jedynie spać i się nie obudzić, że w moim związku było mi zimno, że czułam się odrzucona i niechciana, trochę poobdzierana z kobiecości, bo przecież on z wiekiem przystojniał, żył w sumie gdzieś obok mnie, a ostatnio nawet wyprostował sobie zęby… Gdzie w tym wszystkim ja? W tym zaległym praniu, porozwalanych rzeczach, bałaganie? Znów zanoszę się płaczem.

– A co by Pani chciała w życiu robić?

– Mieć dom pod lasem, z daleka od ludzi, w którym mogłabym spokojnie żyć i prowadzić hodowlę psów i kotów. Oraz byłabym pisarką.

– To co Pani stoi na przeszkodzie.

– Komornik, pół miliona złotych oraz  fakt, że zostałam z niczym.

– Widziała Pani ostatni film Kolskiego? To już nie jest taka sobie komedyjka.

Nie widziałam, bo przecież starałam się unikać wszystkiego, co mogłoby mnie rozchwiać jeszcze bardziej. Walczyłam ze sobą każdego dnia, żeby trwać i się nie załamać, żeby kiedyś nie znaleziono mnie leżącej trupem na tych moich 3,2 metra kwadratowego. Myślałam, że on jest, że mnie będzie trzymał za rękę, tymczasem on mnie już nie chciał, a ja to czułam. I się awanturowałam. O miłość. Psychiatra pyta mnie o moje poprzednie związki, o ich zakończenie, o to czego się nauczyłam.

– Że powrotów nie będzie.

Pigułka szczęścia: dzień pierwszy. Chciałabym, żeby to był prima aprilis.

Podobne wpisy

komentarzy (12)

 • Antonina & Radek | inne życie 3 lata ago Odpowiedz

  Ciężko komentuje się tak osobiste wpisy. Wysyłam do Ciebie dużo siły i energii, mam nadzieję, że powoli, krok po kroku uda Ci się wstać – najpierw na kolana, potem już na nogi. A potem robić krok za krokiem w stronę tego lepszego życia. Kasa to tylko kasa – raz jest, raz jej nie ma. Ważna jest miłość do siebie – pielęgnuj ją zaczynając od dzisiaj.

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Dziękuję.

 • Kosmeologika 3 lata ago Odpowiedz

  Przeczytałam ten wpis na świeżo po publikacji i nie wiedziałam jak skomentować. Dalej nie wiem, ale wierzę, że najlepiej będzie napisać po prostu z głębi serca: trzymam za Ciebie kciuki. Jesteś równa babka i zasługujesz na szczęście. Czasem dochodzimy do niego okrężną drogą, czasem poturbowani wcześniejszymi zdarzeniami, ale ono czeka. I mam nadzieję, że to co opisujesz w tym tekście to po prostu pierwszy krok we właściwym kierunku.

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Czasem tak się układa, ale wciąż jestem zdania, że każda zmiana jest zmianą na lepsze. 🙂

 • Kate 3 lata ago Odpowiedz

  Droga Karolino, czekam na więcej ………..niemal wszystkie Twoje posty od wczoraj już przeczytałam. Wiem, że odnajdziesz w końcu siebie i poczujesz swoją ogromną wartość. Może dołożysz sobie (albo wymienisz 😉 jakieś postanowienie) na nowe: np. że bedziesz pisać przynajmniej raz w miesiącu <3. Jak nie chcesz dla siebie to chociaż dla nas ;)

  dobrego dnia!

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Nowy tekst zaplanowałam na weekend plus kilka innych mniejszych wpisów “technicznych”. Dziękuję za wszystkie dobre słowa!

  Pozdrawiam! 🙂

 • Sylwia 3 lata ago Odpowiedz

  O szlak… mowę mi przez chwile zabrało….piszesz tak, że ciarki mam. Trzymam kciuki, bo nic mądrzejszego nie przychodzi mi do głowy.
  Chciałam skomentować na PSC, ale wyłączyli komentarze

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Dziękuję. I cóż mogę rzec? Rozgość się, proszę. 🙂

 • Wojtek| Bielecki.es 3 lata ago Odpowiedz

  Nigdy nie wolno się poddawać 😉

 • motorhome.pl 3 lata ago Odpowiedz

  Wbrew pozorom masz to dobrze poukładane i wyniosłaś dobrą lekcję. Staniesz na nogi.

 • Aga 3 lata ago Odpowiedz

  Komornik na pół miliona i hodowla psów…mam obydwa … Wiem jak ciężko żyć kiedy za dobry dzień uznajesz ten bez poleconych na poczcie od dłużników … Wiele nas łączy . Pozdrawiam ciepło i serdecznie ! Dużo siły przesyłam !

 • Sandra Kozłowska 3 lata ago Odpowiedz

  Nie wiem jak skomentować Twój wpis.. Chciałabym, ale brakuje mi słów. To smutne ile w życiu przeżyłas, ale z drugiej strony piękne ,ze pokazałaś jak jesteś siln.. mimo wszystko starasz się, próbujesz. A to jest dużo. Najgorsze jest,że mam również problemy i czasem myslę,że jestem sama. A przeraża mnie,że istnieje mnóstwo ludzi, którym dosłownie nie chce wstać się z łóżka.

Odpowiedz