fbpx
Loading...

Nigdy więcej

Drzwi do gabinetu były uchylone, kiedy weszłam do środka. Przychodnia nie jest duża, mieszkanie przerobione na dwa gabinety, poczekalnię i toaletę. Moje wejście to zawsze to po prawej. Psychiatra stał przy komodzie tyłem do mnie, grzebał w teczkach. Nie było, Pani, u nie dość długo, co tam się wydarzyło? Jak znosi Pani odstawienie leków?

Dobrze, dziękuję, daję sobie radę i idzie mi coraz lepiej. Co jest  trochę zgodne z prawdą, a trochę nie. Bo jeszcze czasem mnie ta rzeczywistość ugryzie, jeszcze czasem da mi w kość, ale idą zmiany, podjęłam wiele decyzji kalibru być albo nie być, być czy mieć, serce czy rozum. Przestałam już poddawać się emocjom, nie grzebię w przeszłości, nie rozpaczam i nie zastanawiam się dlaczego ja?

Bankructwo stygmatyzuje, wypycha poza granice społeczeństwa i wyjmuje spod prawa.  Najgorszy jest wzrok ludzi, to spojrzenie pełne politowania, a czasem wyższości. I ten wyraz twarzy mówiący naprawdę mi przykro, że ci nie wyszło, ojej, naprawdę, hehe… Bo porównania w dół zawsze robią lepiej na ego, kiedy wiesz, że to ktoś inny, nie ty; nie ty miotasz się wśród problemów i nie wiesz od czego zacząć, ty natomiast masz tę wygodną pożywkę i o czym pogadać wieczorem, i ucieszyć się z czyjegoś niepowodzenia. Umówmy się, ludzie lubią porażki, szczególnie innych. Dzięki nim mogą się poczuć lepiej.

To dlatego bankrut nie mówi o swoich problemach, dlatego unika tych oczu pełnych obłudy, dlatego skazuje się na samotność i gehennę palącego poczucia winy i przeświadczenia o własnej głupocie, choć wcale nie powinien. Bo nie przytrafiło się to tylko jemu, bo on nie jest jedyną osobą na świecie, którą to dotknęło, bo przed nim było wielu, a i po nim będą następni. A mimo to wciąż dłużnik zmaga się ze sobą i z pytaniami: co zrobiłem źle, gdzie popełniłem błąd, dlaczego byłem aż tak naiwny, czy to musiało się tak skończyć? I katuje się alternatywnymi scenariuszami, w których rozgrywa sprawy lepiej, mądrzej, uważniej. Bo przecież zawiódł, przegrał, pożegnał się z życiem, które było wygodne, choć niekoniecznie rozsądne.

Bolą zablokowane konta, wizyty u komornika i wizyty komornika. Przerażają operaty, licytacje, pisma i nakazy. Tracisz wiarygodność, jesteś wykidajłą, który nawet nie zapłaci kartą za jedzenie w spożywczym. Nie pochwalisz się na fejsie zdjęciami z last minute, nie kupisz nowej kurtki na zimę, cieszysz się jak głupi, kiedy w lumpeksie wygrzebiesz niezużyty sweter z osiem złotych. To twoja nowa rzeczywistość i nie jest ona ani miła, ani wesoła.

Poddałam się, choć mogłam walczyć. Ale jak odeprzeć frontalny atak przypuszczony przez wierzycieli, banki, ZUS i urząd skarbowy, który odbiera wszystkie siły i zawstydza do tego stopnia, że boisz się wyjść z domu, a na dźwięk telefonu czy dzwonka do drzwi dostajesz ataku paniki? To nie jest planszówka, którą można odłożyć na półkę i wrócić do niej kiedy się ma ochotę. Życie złożone z poranków, wieczorów i miedzyczasów wypełnione myśleniem o długach, snuciem rozwiązań, które i tak nie nastąpią, odrzucaniem scenariuszy, które zapewne się wydarzą.

Bo sprawy wydarzą się bardziej niż nie wydarzą. Bałam się utraty pieniędzy – stało się. Bałam się utraty mieszkania – stało się. Bałam się utraty niezależności – stało się. Bałam się, że zostanę sama – stało się.

W takiej sytuacji rozwiązania są dwa: albo się poddasz, wkleisz się w swoją rzeczywistość  przegrańca i tak już w niej zostaniesz. Albo zdasz sobie sprawę z tego, że rzeczywistość jest brutalna, gra faulami, kopie poniżej pasa aż do porzygu, ale życie masz jedno i może warto się zebrać, by spróbować ułożyć je na nowo i tak jak chcesz? Może warto odrzucić wszystkie zawahania, pogodzić się z niepewnością, przyjąć, że wydarzy się najgorsze, założyć najczarniejszy scenariusz, by na końcu okazało się, że możesz wszystko.

Ja już nie jestem bankrutem, już nie jestem grafomanką, już nie jestem przerażona. Zmiany nadchodzą. Kierunek góry coraz bliżej.

Pani Karolino, czy podjęła Pani decyzję o terapii?

Tak. Nigdy więcej.

Podobne wpisy

komentarzy (58)

 • Anna Wojtyna 3 lata ago Odpowiedz

  Mówienie o takich tematach jak posiadanie długu to bardzo trudna sztuka i nie wiem, czy sama bym się na to odważyła. Wiem, jak jest to ciężka sytyajca, znam ją z rodziny. Dlatego staram się unikać długów, co jest bardzo trudne. Obecnie wlecze się za mną jeden kredyt, który wzięłam, będąc nierozsądna. I przed nami lata spłacania mieszkania. Życzę Ci, abyś była zawsze tak silna i szła do przodu. 😃

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Dziękuję. Przyda się. A długi są ogromnym tematem tabu i jest to bardzo męczące. I upokarzające.

  Iwona Gruszka 3 lata ago Odpowiedz

  Ania, ja to może trochę z innej beczki – ale czy Ty myślałaś kiedyś o monetyzowaniu bloga? Może przyspieszyłoby to co nieco spłatę tego kredytu?

  Anna Wojtyna 3 lata ago

  Próbuję, z marnym skutkiem. 🙂 Na szczęście ten kredyt za jakiś rok będzie tylko wspomnieniem. Ale mieszkanie to już inna bajka. Nie będziemy mieli długu w banku, ale w rodzinie. Mimo to rata spora, ale trzeba dawać sobie radę. Wyszłam z domu, w którym dług był chyba zawsze (i wciąż jest…).

 • OlgaEs 3 lata ago Odpowiedz

  <3

  Karolina Re. 3 lata ago Odpowiedz

  Olga! Ty tutaj? <3 Ale fajnie! <3

  OlgaEs 3 lata ago

  Ja tu zawsze, jak tylko coś wrzucisz <3

  Karolina Re. 3 lata ago

  Awww… <3 Się zaraz zaserduszkujemy na śmierć i będzie za miło! 😀 Zatem, weź się i przestań. 😛

  OlgaEs 3 lata ago

  E tam, serduszka zawsze spoko 🙂 Ale już niech Ci będzie, idę sobie 🙂

  Karolina Regucka 3 lata ago

  Ej, ale nie na zawsze? :O

  OlgaEs 3 lata ago

  Nein! Będę odwiedzać regularnie! 🙂

  Karolina Regucka 3 lata ago

  To wpadnij wieczorem, bo będzie nowy tekst. I trochę się go boję, ale co mi tam.

 • Jud 3 lata ago Odpowiedz

  Super, że wybrałaś drugie rozwiązanie, trzymam kciuki oczywiście 🙂

  Karolina Re. 3 lata ago Odpowiedz

  Dzięki, teraz tylko wytrwać i się nie poddać. 🙂

 • Turkusowa 3 lata ago Odpowiedz

  Warto mówić o takich tematach. Niestety każdy ma jakieś problemy. Życie nie jest łatwe, ale nikt nie mówił, że takie będzie 😉

  Karolina Re. 3 lata ago Odpowiedz

  Kiedyś w końcu trzeba dorosnąć i powiedzieć sobie albo w te, albo we wte. 🙂

 • Aneta Domańska 3 lata ago Odpowiedz

  No…. wdepnąć w takie goowno jest super łatwo. Ja o tym chyba nie umiałam bym pisać. Wiesz Karolcia, że jestem z Tobą, co nie?

  Karolina Re. 3 lata ago Odpowiedz

  Wiem, Ciotka, wiem. <3

 • Jak zwykle tekst napisany tak, że zapiera dech w piersiach. Trzymam kciuki!

  Karolina Re. 3 lata ago Odpowiedz

  Poczekaj na ten, który będzie tu jutro. Dopiero się zdziwisz. 😛 😀

  P.S.
  Dziękuję. 🙂

 • Madzia 3 lata ago Odpowiedz

  Świetnie, ze się nie poddałaś. Choć pewnie nie raz przyjdą chwile załamania walcz. Bo życie jest tylko jedno i jeszcze wszystko się w nim odmieni!

  Karolina Re. 3 lata ago Odpowiedz

  I tego właśnie należy się trzymać. 🙂

 • Bożka z Zielonej bombonie 3 lata ago Odpowiedz

  Trudny temat i zamiatany pod szafę. A przecież dotyczy tak wielu osób. Trzymam kciuki i życzę pozytywnego odbicia albo przynajmniej równi 🙂

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Niestety zamiatany i nie zauważany przez większość. Dłużnik, bankrut – zwał jak zwał – jest uważany za nieudacznika, któremu już nic w życiu nie powinno się udać. Traci się szacunek do samego siebie. Traci się szacunek innych. To nie powinno tak wyglądać.

 • ladymamma.pl 3 lata ago Odpowiedz

  Super odważny wpis! Trzymam kciuki!:))

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Dziękuję.

 • Sygin 3 lata ago Odpowiedz

  Świadomość, że nie jest się jedynym, któremu się nie udało czasem pozwala jednak poczuć się lepiej. Nie wiem, ile prawdy jest w powiedzeniu “co nas nie zabije, wzmocni”, ale mam nadzieję, że tak będzie w Twoim przypadku. Warto jednak zaznaczyć, że terapia kiedy ktoś sobie nie radzi nie jest niczym złym. Pozdrawiam!

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Ja już mam za sobą wiele lat terapii różnych. Bulimia, negacja, depresja, etc. Ileż można? Teraz jest dobrze tak, jak jest. Może nawet o tym napiszę? 🙂

 • Martka Natura 3 lata ago Odpowiedz

  Gdy nam nie wychodzi, unikamy oczu pełnych obłudy, które próbują potakiwać ze zrozumieniem.

  Ludzie (często ci podający się na naszych bliskich) żywią się często naszymi porażkami. To prawda. I lekcja, którą obecnie przerabiam w życiu.

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Życie weryfikuje bardzo szybko kto jest kto. Ja obecnie przechodzę jakiś dziwny etap wdzięczności za wszystko, co się wydarzyło, bo może w końcu dlatego mam odwagę układać swoje życie tak, jak zawsze marzyłam…

 • Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Dziękuję.

 • Joanna Miłkowska-Rębowska 3 lata ago Odpowiedz

  Oby więcej takich wpisów. Dawanie innym siły jest bardzo potrzebne!

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Dziękuję. 🙂

 • Zaniczka 3 lata ago Odpowiedz

  Cieszy mnie fakt, ze wychodzisz na prostą, że wiesz jak to zrobić i po prostu robisz to. Wytrwałości Ci życzę i spokoju.

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Dziękuję, przyda się. 🙂

 • arcadiakobiet.blogspot.com 3 lata ago Odpowiedz

  Wazny tekst, niby nie chce się czytac nawet o tych sprawach, a jednak warto. Pozdrawiam

 • bardzo poruszający wpis, trzymam kciuki

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Dziękuję. 🙂

 • Life by MARCELKA 3 lata ago Odpowiedz

  bardzo poruszający wpis, trzymam kciuki

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Dziękuję. 🙂

 • Ann 3 lata ago Odpowiedz

  Hm opowiadasz historię moich rodziców. Będę do Ciebie zaglądać. Bliskie jest mi to co piszesz.

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Zapraszam, mam nadzieję, że Twoim rodzicom też udało Ci się wyjść na prostą.

 • Kasia Goch 3 lata ago Odpowiedz

  Życzę jak najszybszego pokonania trudności! 🙂

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Już z górki. 🙂 Dziękuję.

 • Kasia Dudziak 3 lata ago Odpowiedz

  Bankrutem nie byłam ale też był okres że było bardzo nieciekawie. Wzięliśmy kredyt na remont mieszkania… Ehhh mam dreszcze na samo wspomnienie tego czasu. To było straszne. Długo nie mogłam wyjsc z depresji przez te problemy finansowe. Cieszę się że wyszlas na prosta. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego.

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  🙂

 • Paulina Klonowska 3 lata ago Odpowiedz

  Poruszający tekst… Ludzie są bardzo podli w momencie, kiedy komuś się noga powinie. W Polsce mamy taką dziwną mentalność – zamiast cieszyć się z sukcesów innych ludzi i udzielać wsparcia to ludzie cieszą się z porażek, z tego że komuś innemu nie wyszło. Nie rozumiem takiego zachowania…

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Czasem po prostu wystarczy przyjąć, że tak jest i mieć to w nosie. 😉

 • Mynio.pl 3 lata ago Odpowiedz

  Hmm, poruszać takie tematy to odwaga. Trochę jej potrzebujesz ale wierzę, że wszystko pójdzie po Twojej myśli. Pozdrowienia!

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Odwagi mam aż nadto. 🙂 Dziękuję. 🙂

 • Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Czasem po prostu wystarczy przyjąć, że tak jest i mieć to w nosie. 😉

 • Anna i Artur 3 lata ago Odpowiedz

  Dlaczego “Nigdy więcej.”? Ja niedawno ukończyłam terapię grupową. Chwalę sobię ją. Teraz będę chciała zapisać się na indywidaulną. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę! Anna 🙂

  Karolina Regucka 3 lata ago Odpowiedz

  Po prostu ja już mam dość. Ale to nie jest tak, że jestem przeciwnikiem terapii, bo uważam ją za zło. Zapewne pomaga wielu ludziom, ja to doskonale rozumiem i każdemu będę polecać dobrego fachowca, zamiast Beaty Pawlikowskiej, która mówi o błędzie w systemie czy coś podobnego. 🙂

  Anna i Artur 3 lata ago

  Oj tak, to co pisze Beata Pawlikowska to jest jakaś masakra.

 • Iwona Gruszka 3 lata ago Odpowiedz

  Ania, ja to może trochę z innej beczki – ale czy Ty myślałaś kiedyś o monetyzowaniu bloga? Może przyspieszyłoby to co nieco spłatę tego kredytu?

  Anna Wojtyna 3 lata ago Odpowiedz

  Próbuję, z marnym skutkiem. 🙂 Na szczęście ten kredyt za jakiś rok będzie tylko wspomnieniem. Ale mieszkanie to już inna bajka. Nie będziemy mieli długu w banku, ale w rodzinie. Mimo to rata spora, ale trzeba dawać sobie radę. Wyszłam z domu, w którym dług był chyba zawsze (i wciąż jest…).

 • Anna i Artur 3 lata ago Odpowiedz

  Oj tak, to co pisze Beata Pawlikowska to jest jakaś masakra.

 • Adam Bukata 3 lata ago Odpowiedz

  Z bankructwem jest tak jak z uzależnieniem… Podobne emocje, podobna reakcja otoczenia

Odpowiedz